Vlada uredbom prekršila kolektivne ugovore

Sindikat policije Hrvatske (SPH) i Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske (SDLSN) u srijedu su izrazili nezadovoljstvo Vladinom uredbom sa zakonskom snagom o izmjeni Zakona o uskrati prava na uvećanje plaće po osnovi ostvarenih godina radnog staža, te od Ustavnog suda traže da ocijeni ustavnost i zakonitost tog zakona.

SDLSN u priopćenju ističe kako je Vlada telefonskom sjednicom postala ilegalna te da je svojim posljednjim aktom Hrvatsku uvela u “januarsku” zakonodavnu diktaturu, čak ni ne pokušavajući zakone koje predlaže “provlačiti kroz saborsku perilicu rublja”

“Donošenjem nepravih zakona na fantomskim telefonskim sjednicama Vlada je prešla Rubikon koji ju je dijelio od legitimne (premda neuspješne) izvršne vlasti i tijela koje se ne libi zakonodavne diktature”, navode u tom sindikatu.

Upozoravaju da, budući da ta uredba sa zakonskom snagom stupa na snagu prvoga dana od dana objave u Narodnim novinama, Hrvatskoj možda prijeti i još jedna zakonodavna prijevara u obliku antidatiranog broja Narodnih novina s danom objave 31. prosinca 2014. godine. Smatraju kako važeći Zakon o uskrati vrijedi do 31. prosinca ove godine i u slučaju da uredba kojom je produženo njegovo trajanje nije stupila na snagu s 1. siječnja 2015. godine, pravo na dodatak po osnovi staža imaju u siječnju 2015. godine svi državni službenici s 20 i više godina staža. Drugačije teško i može biti, budući da je 1. siječnja praznik tijekom kojeg se Narodne novine ne objavljuju, kažu u tom sindikatu.

Pitajući se može li se govoriti o produljenju nekog zakona ukoliko on ne vrijedi u kontinuitetu, SDLSN od Ustavnog suda traži da što prije odluči o već pokrenutom postupku ocjene ustavnosti i zakonitosti Zakona o uskrati prava na uvećanje plaće po osnovi ostvarenih godina radnog staža. Od Suda traži i da od Vlade dodatno zatraži i “”zapisnik” s današnje telefonske sjednice, “kako bi jednom za svagda nacija saznala kako se na njoj izglasavaju zakoni – podizanjem ruku ili lupanjem telefonske slušalice po glavi ministra”.

Zahtjev za ocjenu suglasnosti s Ustavom RH Zakona o uskrati prava na uvećanje plaće po osnovi ostvarenih godina radnog staža podnio je i SPH, koji vladinu Uredbu smatra kršenjem njihova ugovornog odnosa s Vladom (kao potpisnika Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike). Za Uredbu kažu i da je loš pokazatelj poštivanja sindikata kao socijalnih partnera, a osobito zaposlenika MUP-a, i to onih koji su stekli uvjete iz Kolektivnog ugovora po osnovi ostvarenih godina radnog staža (onih koji imaju više od 20 godina u državnoj službi).

U SPH smatraju da se ne radi samo o kršenju Ustava, zakona i međunarodnih konvencija, već i o nepoštivanju potpisanih kolektivnih ugovora koji se moraju poštovati. Vjeruju kako njihovi zahtjevi pred Ustavnim sudom imaju veliku šansu da će biti pozitivno riješeni te da će Ustavni sud ukinuti i zakon i Uredbu sa zakonskom snagom.

Vlada je u srijedu na telefonskoj sjednici donijela uredbu kojom se produljuje važenje Zakona o uskrati prava na uvećanje plaće po osnovi ostvarenih godina radnog staža za tri mjeseca, odnosno do 31. ožujka 2015. Tim zakonom je zaposlenima u državnim i javnim službama uskraćeno pravo na uvećanje plaće temeljem broja ostvarenih godina radnoga staža, koje je kolektivnim ugovorima ugovoreno u visini od 4, 8 i 10 posto.

Komentari

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)